keşfet

derip dünyayı cem etme önünde seninle kalmayanı nidersin

yoldan çıkma

GELİŞTİRİLİYOR


TÜM YAŞAMLAR İÇİN GELİŞTİRLEN SERALAR 

Amaç

 

Öncelikle seralarda  ve kısmende olsa diğer örtü altı sitemlerde amaç; bitkiler için belirli bir zaman diliminde optimum çevre koşullarının sağlanmasıdır.

Çevre Koşulları


Çevre koşullarından öncelikle fiziksel çevre bitkiler açısından önemlidir. Fiziksel çevrede; hava ve kök bölgesi ile ilgili çevre koşulları düşünülmelidir. Ek olarak bitkilerin kimyasal faalyetleri de düşünülmeli ve fiziksel çevreye ekleyebileceğmiz bitkilerin yerleşim düzenleri de ele alınmalıdır. 

Seraların planlanmasında yetiştirilecek bitki türünün gelişimi için uygun koşullar oluşturulmalıdır. Seranın kullanım amacı, iytiyaç duyulan büyüklük, mevcut konumdaki iklim koşulları, topoğrafik ve ekolojik özellikler, işletmenin ekonomik gücü, alet ekkipman kullanma olanakları, zamanla başka bitki yetiştirmeye uygunluğu, gelecekte gelişme olanakları, özel seçenekler, estetik görünüş, seranın yapı özellikleri etmenler de belirleyici olmaktadır. Her durumda bitkiler için uygun bir ortam gereklidir. Tüm düzenlemeler bu hususa göre yapılmalıdır.


Sera yapıları sadece örtü yapı veya ısıtma yapılan yapılar olmaktan çıkıp tespit edilebilmiş tüm veriler ışığında en yüksek seviyede teknoloji kullanılan yapılar olma yolunda ilerlemektedir. Bitki yaşamları ışık, sıcaklık vs sadece bir kaç veri ile sınırlı olmadığından her geçen gün güncellemeler yapılamakta tüm verilerin uygulanabileceği yapıların tasarlanması gerekliliği de karşımıza çıkmaktadır.Zamanlama


Ve zaman bitkiler ve diğer organizma faailiyetleri için önemlidir. Çimlenme, gelişim, çoğalma ve diğer  dönemler belirli bir zaman aralığında gerçekleşebilir. İyi bir sera optimum çevre koşullarını belirli zaman aralığında veya daha uzun bir sürede sağlayabilen özelliklerde olmalıdır.


Büyük Projeler

EDEN PRJECT


Eğitimsel bir hayır kurumu olan Eden Projesi, bizi daha iyi bir geleceğe yönelik nasıl çalışabileceğimizi araştıran, birbirimizle ve yaşayan dünyayla birleştiriyor.

KONYA KELEBEK BAHÇESİ

 

1.600 m2'lik kelebek uçuş alanı 15 tür kelebeğe doğal yaşam alanı sunmaktadır. Bahçede 98 türe ait 20.000 adet bitki bulunmakta, kelebekler kendi nektar bitkileri etrafında uçarken gözlenebilmektedir.

GEOFİT BAHÇESİ

 

Türkiye'nin ilk "Süs Bitkileri Kataloğu" 234 adet süs bitkisi, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde 20.400 m² alanda 2014 yılında açılmıştır. 


HAFİF ÇELİK KONSTRÜKSİYON SERALAR GELİŞTİRİLİYOR

Hafif Çelik
Hafif Çelik Elememanlar
Tasarım Özellikleri
Malzeme Bilgisi
Hesap Yöntemleri
Yönetmelikler
Birleşimler ve Birleşim Elemanları